Pazartesi, 12 17th

Çarşamba, 13 Eylül 2017 04:28

Tatvan’da Alt Yapı Çalışmaları Başladı

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki 22 mahalleyi kapsayan alt yapı ve üst yapı çalışmaları, düzenlenen temel atma töreniyle başladı.

Tatvan ilçe merkezindeki Cumhuriyet Mahallesi’nde düzenlenen temel atma törenine katılan Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, "Başkanımız Fettah bey ekibiyle birlikte, birçok belediyenin yanaşmadığı, sorumluluk almadığı ve risk almadığı kanalizasyon, altyapı ve içme suyu hizmetlerine yönelmiş vaziyette, kendisini kutluyor ve tebrik ediyorum. Bu yatırımlar görünmez ama çok büyük ve önemli yatırımlar. Tatvan Belediyesi 1936 yılında kurulmuş ama bir çok alt yapı hizmeti bu güne kadar göz ardı edilmiş yada yeteri kadar yapılamamış veya yeteri kadar önem verilmemiş. Ben reis beyi tebrik ediyorum, hakikaten aldığı sorumluluk çok büyük, dolayısıyla insanlara verilen hizmet açısından da büyük ve 100 yıla hitap edecek bir hizmet bu teşekkür ederim" dedi.

Alt yapı ve üst yapının 2 yıl içinde tamamlanacağını kaydeden Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, gazetecilere şu açıklamalarda bulundu;

"Yaklaşık 30-40 yıldır devam eden Tatvan’ın alt yapı sorunlarıyla ilgili çözüm noktasında temel atma töreni gerçekleştirmiş olacağız. Yaklaşık 40 yıl önce nüfus 10 veya 20 bin iken yapılan bir alt yapıydı, bu gün nüfusumuz 100 bine vardı. Eski alt yapı artık Tatvan’ın ihtiyaçlarına cevap vermiyor. Dolayısıyla nüfus çoğunluğundan dolayı da artık kaldırmıyordu. Geçen yıl ihalesini yapmış olduğumuz alt yapı işimizin bu gün temeli atılacak ve İnşallah 2 yıl içinde tamamlanmasını planlıyoruz. Alt yapı çalışması içerisinde 210 kilometre kanalizasyon yapımı ve 220 kilometre içme suyu hattının değişimi ile diğer çalışmalar yer alıyor. İnşallah bu alt yapıyı tamamladıktan sonra mahalle yollarının yapımı olacak. Bu çalışma Cumhuriyet Mahallesi’nde başladı, ardından sırasıyla Kale Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Fatih Mahallesi sıralamasıyla devam edecek ve ardından şehir merkezine doğru çalışma yürütülecek. Mahallelerde alt yapı çalışması yapılırken, vatandaşların mağdur olmaması için aynı anda üst yapı çalışması da yapılacak. Yani alt yapı çalışması biten caddenin, yol ve kaldırım çalışması da başlayacak ve kısa sürede tamamlanacak. Aynı zamanda, karayolları tarafından çarşı merkezinden geçen Cumhuriyet Caddesi’nin asfalt yapımı ihalesi yaptığı için biz onlardan önce bu yıl içinde Cumhuriyet Caddesi’nde de alt yapı çalışması başlatıp bitirmeyi planlıyoruz. Biz alt yapısını bitireceğiz, onlar da ilçe girişindeki Tatvan-Bitlis-Ahlat yol ayrımından Tatvan-Van karayolunun Koskunkıran tüneline kadar üst yapıyı yapacaklar. Allah nasip ederse bugün başladık ve iki yıl içerisinde Tatvan’ın alt yapı ve üst yapısını bitirip güzel bir şekilde söz verdiğimiz hizmetleri gerçekleştirmiş olacağız."

İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan ve devam eden en büyük alt yapı yatırımının Tatvan’da gerçekleştiğini ifade eden yüklenici firma yetkilisi Uğur Mit ise, Tatvan’ın içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu anlamında alt yapı konusunda Türkiye’nin örnek kentlerinden biri olacağını ve bu denli gelişmiş bir yatırımın ilçe sıfatında hiçbir yerde gerçekleştirilmediğini söyledi.

Yapılan açıklamaların ardından başkan yardımcıları Abdulbaki Menteş ile Halis Başaran, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve mahalle muhtarlarının katılımıyla dua edildi, kurbanlıklar kesildi ve alt yapı çalışmalarına başlandı.

Okunma 505 defa

İletişim

  • Adres: Tuğ Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Hükümet Sokak Tatvan Belediyesi Merkez Tatvan / BİTLİS
  • Tel: (0 434) 827 52 00
  • Fax: (0 434) 827 52 12
Buradasınız: Anasayfa GÜNCEL Haberler Tatvan’da Alt Yapı Çalışmaları Başladı