TATVAN BELEDİYESİ’NDEN BERBERLERE KORONA EĞİTİMİ

Tatvan Belediyesi’nden Berberlere Korona Eğitimi

Tatvan Belediyesi tarafından Tatvan’da faaliyet yürüten berber ve kuaförlere korona virüsü eğitimi verildi.

Korona virüse karşı çalışmalarını sürdüren Tatvan Belediyesi ekipleri, virüs nedeniyle kapalı olan berberlerin 11 Mayıs Pazartesi günü açılacak olması nedeniyle eğitim programı düzenledi. 
Düzenlenen programında uyulması gereken kurallar ve dezenfekte kullanımı ile ilgili eğitim verildi. Eğitimin ardından Tatvan Belediyesi tarafından berber ve kuaför salonu işletmecilerine siperlik maske, cerrahi maske ve dezenfekte hediye edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, ‘Korona virüsü nedeniyle bulaş riskinin yüksek olduğu işletmeler arasında yer alan berber ve kuaför salonlarımız kapatılmıştı. 11 Mayıs Pazartesi günü itibari ile bu işletmelerimiz tekrardan hizmet vermeye başlayacak. Korona virüsü salgını hala devam etmekte. Bu yüzden berberlerimizde randevulu sisteme geçildi ve uyulması gereken kurallar getirildi. Bu işletmecilerden isteğimiz kurallara uymalarıdır. Zaten zabıta ekiplerimiz de sürekli kontrol edecekler. İlaçlama ekibimiz gerekli eğitimleri verdi. Berberlerimize siperlik maske, cerrahi maske ve dezenfekte hediye ettik. Şimdiden berber ve kuaför işletme sahiplerine hayırlı işler diliyorum’ dedi.


İŞTE 14 MADDEDE BERBER VE KUAFÖRLERİN YENİ ÇALIŞMA DÜZENİ
1) Bu iş yerleri saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecek.
2) Bu iş yerlerinde müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacak.
3) Bu iş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebilecek.
4) Randevularda kayma ya da hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınarak işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek.
5) Belirlenen kriterler dışında iş yeri içine müşteri kabul edilmeyecek. Ancak hava şartlarına göre randevusuz gelen müşteriler iş yeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartı ile bekleyebilecek. Bu iş yerleri içine hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını işyerinin giriş kısmına herkes tarafından görünebilecek şekilde asacak.
6) İş yerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacak. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabilecek.
7) Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacak.
8) Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecek ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanılacak. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecek.
9) Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemeler hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacak, bu işlem her müşteri için tekrarlanacak
10) Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacak. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacak. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecek.
11) Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal traşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecek.
12) Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaaliyetlere ise devam edilebilecek.
13) Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan 'Ense Fırçası'nın kullanımı, (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacak.
14)Bu iş yerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici süreliğine izin verilmeyecek.


Oluşturulma Tarihi : 8 Mayıs 2020 - Görüntüleme Sayısı : 64