VAN GÖLÜ’NE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN KİLOMETRELERCE YÜZDÜLER

Van Gölü’ne Dikkat Çekmek İçin Kilometrelerce Yüzdüler

Tatvan Belediyesi  ve Vangölü Aktivistleri Derneği ile tarafından, Van Gölü ve Tatvan’ın güzelliklerine dikkat çekmek amacıyla, Tatvan sahilinde yüzme etkinliği düzenlendi.  “Kulaç Kulaç Van Gölü” adı altında düzenlenen yüzme etkinliğine Bitlis ve çevre ilçelerden yaklaşık 100 gönüllü katılım sağladı. Katılımcılar Tatvan Feribot İskelesi’nden yaklaşık 5 kilometre mesafede olan Hanelmalı Köyü’ne kadar kulaç attılar. Yüzücüler  yaklaşık  5 kilometre mesafeyi tamamladıktan sonra Hanelmalı Köyü sahiline vardıktan sonra bu alanda çevre temizliği yaptılar. 

Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani , “Van Gölü Aktivistleri yıllardır Van Gölü için birçok etkinliğe imza attı. Özellikle bu sene gerçekleştirdikleri önemli etkinliklerle Van Gölü'ne ciddi anlamda dikkat çektiler. Bu etkinlikten önce Van Gölü çevresinde bisiklet turu etkinliği düzenlemişlerdi, akabinde yaya olarak Van Gölü çevresinde bir yürüyüş etkinliği düzenlediler ve bugün de Tatvan sahilimizden karşı kıyıda bulunan Hanelmalı Köyü sahiline kadar ‘Kulaç Kulaç Van Gölü’ adı altında bir yüzme etkinliği düzenlediler. Buradaki amaç Van Gölü'ne karşı bir farkındalık oluşturmak, bir bilinç oluşturmaktır. Çünkü Van Gölü sadece bir bölgeden ibaret değil, Van Gölü büyük bir çevreye sahip kapalı bir denizdir. Bu denizin sürekli bir akıntısı olmadığı için temizliğine daha çok önem göstermek ve bu konuda daha titiz olmak gerekiyor. Suyumuz sodalı, kendi kendini temizleyebilen bir özelliğe sahip, ama maalesef çok yoğun bir kirletmeye maruz kaldığından dolayı bu özelliği etkisiz kalıyor. Bizde geçen aylarda gönüllülerle birlikte Tatvan Sahil alanlarında temizlik kampanyaları yürüttük. Bu temizlik vizyonunu oluşturmak için Van Gölü'ne karşı bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Ben bu konuda tekrardan bu organizasyon ve tanıtma destek veren tüm aktivistlere teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Yüzme etkinlik ile ilgili açıklama yapan Van Gölü Aktivistleri Derneği Genel Sekreteri Maşallah Özel, “Bizler Vangölü Aktivistleri olarak ‘Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın" etkinliği adı altında böyle bir organizasyon düzenledik. Amacımız, Van Gölü koruma kanununun çıkarılmasına aracı olmak, bölgenin doğal güzelliği ve turizme dikkat çekmek, Van Gölü'nün temizliğine dikkat çekmek, bölgenin turizm şehri olduğunu, kıyı kenti bir şehir olduğuna dikkat çekmektir. Bu organizasyona Tatvan ilçemizin yanı sıra çevre ve il ve ilçelerden toplam 60 gönüllü aktivist katılım gösterdi. Ben bu vesileyle etkinliğe katkı sunan başta Tatvan Belediye Başkanımız Mehmet Emin Geylani ve diğer tüm gönüllü aktivistlerimize canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.
 


Oluşturulma Tarihi : 2 Eylül 2019 - Görüntüleme Sayısı : 190